Jawa 650
Začneme pěkně od začátku. Již několik let není žádnou novinkou, že situace v Týnecké Jawě není tak růžová jako v slavných letech československého průmyslu, kdy v Jawě ročně sjíždělo z linek na 100 000 kusů ročně. Bohužel žádné požadavky na modernizaci a vývoj mohou za to, že motocykly Jawa vzhledem k zahraničním, především japonským, motocyklům značně zaostávaly. Tato situace, která vládne v Jawě již byla téměř neúnosná a pro mnohé je téměř s podivem, že Jawa přečkala rok 2000. Tento fakt si naštěstí začali uvědomovat i v Týnci a začali se smiřovat s tím, že slavné Jawy "třipade" nebudou pro vždy a že jednoho dne se stane tento motocykl neprodejným. Tento den se nezadržitelně blíží, především díky vysoké ceně a bohužel též díky vysokým emisím, které vzhledem k EU musí být stále co nejnižší. Týnečtí ovšem nelenili a začali vyvíjet nový, velkoobjemový čtyřtakt.Mohli jsme tak již začátkem roku 2003 mohli v časopisech číst o "Týneckém tajemství."
![]() |
Studie Jawy 650 |
Motocykl byl oficiálně představen na výstavě Motocykl v březnu 2003 ve standardní "jawácké" červené a pak též v modré barvě. Motocykl byl teprve ve stádiu studia, nebylo tedy ještě ani rozhodnuto, zda se motocykl bude sériově vyrábět. K tomuto rozhodnutí se naštěstí postupem času došlo a během roku 2004 by k 75. výročí značky měl vstoupit na výrobní pásy. Stroj ovšem vzbudil veliký rozruch, především díky svému rozporuplnému designu. Mnozí lidé byli nadšeni, že Jawa začala vyvíjet nový stroj, dokonce i tím, že byly použity zcela nové díly a především - nový motor. Mnohým lidem se nelíbí výfuk a zadní blatník, některým i použitý tvar nádrže. Nevýhodou bylo možná i to, že Jawa začala vyvíjet jako první motocykl typu Cruiser. Zákazníci by pravděpodobně byly více nadšeni z něčeho "univerzálnějšího." Jawa 640 na tom designově není až tak zle. Pokud by se jako první varianta zvolil nějaký "naháč," nemuselo by to být až tak špatné. Jestliže se podíváme na Jawu 350 typ 640 Basic či 125 Travel, který jednoznačně z třistapadesátky vychází, potom tyto motorky po designové stránce nevypadají až tak špatně. Udělat motorku designově podobnou těmto by v žádném případě nemuselo být až tak marné natož něco na styl Californian.
Mimo jiné za projektem po designové stránce stojí Václav Král a za vývojové oddělení Oldřich Kreuz a Libor Kouřimský. Václav Král patří k našim špičkovým designérům a sám je lektor na ČVUT, kde vyučuje a předává své bohaté zkušenosti dál. Někteří lidé si myslí, že kvůli tomu, že pan Král je již poněkud starší, tak již nemá ten "správný" vkus. Co je ale na tomto pravdy rozhodně ukáže čas, ale osobně bych si netroufal o takovém odborníkovi něco takového tvrdit, zvláště když některé jeho nápady jsou opravdu originální.
Tím skončila výstava Motocykl 2003 a o Jawě 650 nebylo téměř již slyšet. V časopise Supermoto se objevil krátký článek, že Jawa motocykl testuje a bez problémů najeli 50 000km a že pracují na doladění designu. Občas se ven dostaly zvěsti, že Jawa testuje, zkouší nový motor, někdo ji na silnici potkal a jednoznačně ji identifikoval podle výfuku atp. To bylo ale vše.
A když se rok s rokem sešel, tak tu byla výstava Motocykl 2004 a s ní nové
motocykly Jawa 650. Již delší dobu byla na stránkách Jawy jedna jediná fotka
nové 650, nicméně internetem již kolovalo pár dalších, ovšem o ničem neby
lo nic
oficiálního. Přibližně dva týdny před výstavou se na stránkách objevilo na
titulní stránce upozornění, že nová Jawa 650 vyjíždí na výstavě a též
odpočítávání. Dostala název Classic. Když bylo dopočítáno, tak začala výstava a
byl vyhlášen JawaCup. Jedná se
o neformální setkání zástupců Jawy s veřejností a zároveň je to též soutěž, jíž hlavní cenou je nová Jawa 650.
Jednotlivé JawaCupy se pořádají regionálně.
Ovšem byla tu ještě jedna věc, o které vůbec nikdo z normálních smrtelníků do
výstavy vůbec netušil. A sice o Jawě 650 Bizon. Tento projekt se podařilo tak
dokonale utajit před veřejností, jako kdysi Péráka před nacisty. Má být
samozřejmě ukázkou zajímavého designu, který je Jawa schopná vytvořit. Jakožto
vzpomínka vedle sebe stál starý Bizon 350 a nový Bizon 650.
Podívejme se nejdříve ale na typ Classic.
Jasně vychází z prototypu, jenž byl představen na výstavě Motocykl 2003. Oproti
němu má ovšem mnoho změn. Změnilo se několik věcí, pravděpodobně ne tak
zásadních, ale rozhodně velice důležitých. Mezi ně patří například kastlíky,
tvar předního světla a ovládacích prvků. Klasická chromovaná nádrž se bohužel do
sériové výroby nedostane. Důvod je celkem jednoduchý - nenašla se firma, jenž by
byla schopna chromovat nádrže ve větším množství. Je to škoda již kvůli tomu, že
o to stojí i zákazníci v USA. Motocykl je v prodeji ve třech základních
barevných provedeních a sice černé, červené a klasické "jawácké" červené.
Jako doplněk lze zakoupit tónované plexisklo a dva boční a jeden vrchní kufr.
Tak často diskutovaná páčka pro sytič byla pouze na několika prvních kusech,
jinak se již montuje ovládání na levém řidítku. Nicméně za pár let se těchto pár
kusů stane vzácnými. V dominantním výfuku je ukryt neřízený katalyzátor, jenž
zařizuje velice příjemný zvuk stroje.Přední vidlice s průměrem 36 mm má novou
útlumovou charakteristiku. Zadní pérování bylo vyvinuto ve spolupráci s českou
firmou HP Sporting. Zadní sedlo, ačkoli se zdá velice malé a nepohodlné, je
velice příjemné a rozhodně plně dostačující.
Zajímavost na výstavě a na JawaCupech jistě tvořila Jawa 650 Classic v policejním provedení s houkačkami,
majáky, třemi kufry a tónovaným plexisklem.
Bizon
- zajímavý jak název, tak motocykl. Může se sice na první pohled zdát velice
podobný typu Classic, ovšem již na ten druhý pochopíte, proč právě Bizon a to
především tehdy, pokud jste viděli Bizona z počátku let osmdesátých. Blatníky,
nádrž, plasty kolem ohromného vzduchového chladiče a štítek a plasty kolem
předního světla, jenž jsou u druhé varianty, mluví za své. Jednoduše
extravagantní stroj pro extravagantní motorkáře. Velice zajímavě je též řešeno
sedlo. Studii tohoto motocyklu navrhl pan Láník bydlící na Vysočině. Na výstavě
byl k vidění ve dvou variantách, jenž se od sebe lišily barvou a plasty a
štítkem kolem světla. Pokud se podíváte na "starého" Bizona, tak Vám hned dojde,
jak asi přišel nápad těchto drobností.
![]() |
![]() |
Věnujme nyní pozornost motocyklům jako takovým a jejich parametrům obecně. Typové označení je 836. Rám je zcela nový, není shodný ani podobný žádnému z předchozích motocyklů. Kotoučová brzda na obou kolech je příjemným překvapení. Motor, jak již název napovídá má obsah celých 651,9ccm. Jednoválcový motor Rotax o rozvodu OHC disponuje výkonem 34,5kW při 6500 ot./min. Kroutící moment činí 57/5000 Nm/ot x min-1. Podobné motory od stejné firmy se používají i do motocyklů značky BMW. Hmotnost stroje je 180kg, maximální rychlost je udávána 155 km/h. Přední kolo je 18 - palcové, zadní 16 - palcové. Přední brzda má průměr 320mm, zadní 220mm. Objem kapkové nádrže je 14,2l, z čehož rezerva činí 1,5l. Výška sedla typu Classic je 712, Bizonu 730mm nad zemí. Startování je samozřejmě plně elektrické. Převodovka je pětistupňová, chlazení motoru je kapalinové. Údaje z tachometru a kontrolek jsou naprosto čitelné a přehledné. Prakticky nutností a pokrokem oprati dřívějším motocyklům je použití bezpečnostního klíčku. Tím lze též řidítka uzamknout. Na nádrži se taktéž objevil letecký uzávěr. Díky tomu, že společnost Velorex v nynější době vyvíjí nový typ sajdkáru, bude též možné osadit nové stroje značky Jawa postranními vozíky.
Cena typu Classic byla na začátku prodeje 167 960Kč, ovšem již v květnu téhož roku stál motocykl 163 630. Cena Bizona byla nasazena na 168 000Kč. Cena je to na takovýto motocykl bohužel poměrně vysoká, odpovídající by podle mnoha lidí byla tak o 50 000 méně. Jestliže tuto cenu porovnáme nejen s nynější nabídkou Jaw 350, tak je to cena výborná, ale pokud s ostatními konkurenčními motocykly, tak je skutečně poměrně vysoká. Dalším faktem je, že motor činí prakticky 3/5 ceny.
Stroje mají bohužel též několik dalších nedostatků. Mezi ně patří například to, že "policajt" nemá vlastní doraz, nýbrž se zastavuje o chromovaný výfuk, což jistě není potěšivé. Pokud na motocyklu pojedete, může se Vám ze začátku zdát, že vůbec nejede. Musíte si "přehmátnout" a pak se již motorka rozjede. Je to sice způsobeno karburátorem, ovšem to nelze brát jako omluvu. Zcela jistě by postačila rukojeť s větším průměrem. Možná tím výrobce chce zamezit tomu, aby se na motorce člověk hned nezabil. Další věcí je lícování plastů. Většina hran k sobě prostě nepasují. To je ale nemalý problém, zvláště když konkurence vyrábí téměř vše z plastu a tvary téměř každoročně proměňuje, zatímco v Jawě se mnoho věcí místo z odlitků z plastu dělá z rovného plechu, který se následně zohýbá a natře barvou. O mnohém samozřejmě svědčí přístup některých pracovníků. Mnozí odborníci již dávno odešli do zahraničí pracovat k prestižnějším firmám a ti, kteří zůstali, jsou víceméně "soudruzi z přesvědčení" a těch skutečných nadšenců, kteří se snaží něco dělat, je skutečně málo. O tom, jak lidé v Jawě pracují svědčí například to, že jeden pracovník "zapomněl" namazat ložiska v kolech, ačkoli to měl v popisu práce. Muselo tak být stáhnuto na 100 kusů středů kol. Navíc se při zkouškách stalo, že při cestě Rakouskem díky tomuto nedostatku za jízdy praskla u motocyklu osa zadního kola, což jistě není nic pozitivního nato, že motorka má jet 150kmh... Další věcí je též zastaralé vybavení továrny. Některé stroje totiž pochází ještě z dob Janečka. Na výstavbu a nákup nových zařízení Jawa bohužel nemá a není až tak jisté, zda by se jí peníze vrátily. Nicméně o tom, že se v Jawě alespoň někdo snaží, svědčí to, že byla v poslední době otevřená dvě nová muzea Jawy a na dnu rekordů 12.6. v Pelhřimově zástupci Jawy dosáhli téměř neuvěřitelného rekordu. Cílem rekordu bylo, aby na nové Jawě 650 Classic bylo co nejvíce lidí a aby celý tento "povoz" jel alespoň 5 metrů aniž by se kdokoli dotkl nohama země. A kolik že se vlastně na novou šestsetpadesátku naměstnalo lidí? Neuvěřitelných 14!
Pokud nepočítáme novou 650, tak poslední velký sériový čtyřtakt značky Jawa byl vyroben před více
jak 40 lety. Byla to tehdy slavná Jawa 500 OHC. Pokud tento motocykl bude
alespoň trochu tak slavný jako "půllitr," což bychom si všichni přáli, mohla by
opět Jawa dobývat trhy jako kdysi. Proto věříme, že tento motocykl bude ve
velkém počtu prodáván i daleko za hranicemi, jak by si i v Jawě přáli. Vývoj
samozřejmě nezůstane u dvou typů, nýbrž se pracuje na dalších Následující
obrázky, jenž byly na výstavě, dávají pouze tušit, jaké motocykly Jawa ještě
chystá a že její ambice rozhodně nejsou malé. Žlutý motocykl na prvním obrázku
představuje jedno ze stádií Jawy 650 Styl, druhý je celkový pohled a třetí
ukazuje jeden z prvních pokusů o typ Styl, jenž se připravuje pro sezonu roku
2005 a nakonec by se měl objevit též Tramp. Jedno je ovšem každopádně jisté. A
sice, že to, co se mnohým zdálo nemožné, se stalo realitou. Jawa po mnoha letech
uvedla na trh "dospělý" konkurence schopný motocykl. Atak tu k 75.
narozeninám značky Jawa máme zcela nové moderní motocykly. Další pozitivní
zprávou je to, že firma v roce 2002 prodala 8500 motocyklů, zato loni bohužel
pouze necelých 3000. Přesto se chystá ještě do konce letošního roku vyrobit na
5000 kusů motocyklů. Nicméně do pěti let chtějí ročně vyrábět kolem 20 000
nových motorek. Díky uklidnění situace v Asii vše nahrává Jawám a též díky tomu,
že stoupá zájem v Rusku. V továrně předpokládají, že ještě do konce roku v Rusku
prodají alespoň 500 strojů Jawa 650. Další dodávka by měla putovat do zemí
západní Evropy a též do USA. Díky tomu, že jsou v prodeji motocykly z téměř
každého odvětví,či se jako 650 Styl a Tramp chystají, jsou to samé pozitivní
zprávy. Otazník visí již jen na zpracování. To díky některým zaměstnancům není
takové, jaké by mělo být. Dobrou zprávou je snad to, že Jawa v nynější době nemá
žádné nebo minimální dluhy.
Dále se proslýchá, že Jawa připravuje vlastní vysoko-objemový motor za použití
některých dílů od firmy Škoda (válce, písty). Mnozí jsou k tomuto ovšem zcela skeptičtí,
ale
nechme se raději překvapit.